Systemy bezpieczeństwa w budynku biurowym. Czym się charakteryzują?

systemy bezpieczeństwa w biurze

W Polsce z roku na rok powstaje coraz więcej powierzchni biurowych. W budynkach biurowych instalowanych jest wiele systemów bezpieczeństwa. Dzięki nim ludzie pracujący mogą czuć się bezpiecznie oraz mienie może być chronione. Do najważniejszych systemów wyróżniamy:

System Sygnalizacji Pożaru – ma on za zadanie poinformowanie o możliwości wystąpienia pożaru zaraz po wystąpieniu dymu. Dym jest jednym z pierwszych czynników jakie występują zaraz po rozpoczęciu pożaru. Dobry system pożarowy wykryje zagrożenia oraz poinformuje odpowiednie służby o konieczności podjęcia interwencji. Jeśli do systemu SSP dołączymy wizualizacje możemy w szybki sposób zlokalizować źródło skąd nadchodzi alarm pożarowy.

Czujki pożarowe z roku na rok instalowane są zarówno w budynkach biurowych jak i w budynkach prywatnych. Warto pamiętać, że czujka pożarowa powinna być dopasowana do odpowiedniego systemu. Czujki dymu nie są uniwersalnymi urządzeniami i nie pracują ze wszystkimi centralami. Różnią się protokołem komunikacyjnym, wizualnie i technicznie np. wymiarem gniazda czujki dymu.

Innym systemem bezpieczeństwa jest System Sygnalizacji Włamania i Napadu. Dzięki temu systemowi możemy zapobiec kradzieży oraz zostać poinformowaniu jeśli ktoś z niepowołanych osób będzie chciał się dostać na nasz teren lub do naszego budynku.

Systemy pożarowe są z powodzeniem stosowane również w siedzibach firm jakich jak salony samochodowe, wypożyczalnie samochodów sportowych, salony sprzedaży sprzętu IT, salony obsługi klienta oraz wiele innych.

Systemy alarmowe i pożarowe

Warto wspomnieć, że systemy alarmowe mogą również obsługiwać czujki dymu. Do jednej centrali alarmowej mamy możliwość podłączenia wielu czujek dymu. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ nie potrzebujemy dodatkowego systemu. Jednak takie rozwiązanie posiada też wady, ilość czujek jakie możemy podłączyć jest niewielka a czujki nie są certyfikowane przez CNBOP. Są to również czujki konwencjonalne czyli nie ma możliwości lokalizacji czujek po ich unikalnym adresie jak ma to miejsce w nowoczesnych systemach SSP. Takie rozwiązanie posiada również zalety, czujki dymu do systemów alarmowych są tanie oraz nie wymagają przeglądów technicznych przynajmniej raz w roku. Pamiętajmy, że po skończonej eksploatacji konieczna jest utylizacja czujek izotopowych.

Innym Ważnym systemem na każdym z budynków biurowych jest system kontroli dostępu. Umożliwia on udzielenie dostępu do pomieszczeń tylko określonym osobą. Drzwi możemy otwierać za pomocą kart, breloczków, odcisków palców czy biometryki.  Możemy zaznaczyć że system kontroli dostępu ma również związek z systemem sygnalizacji pożaru. Ponieważ po wykryciu przez detektor dymu zagrożenia centrala pożarowa steruje kontrolą dostępu i umożliwia zwolnienie drzwi w celu swobodnego opuszczenia budynku i ewakuowaniu siebie.

W budynkach biurowych instalowane są systemy monitoringu CCTV. Dbają one o bezpieczeństwo osób ponieważ kamery rejestrują obraz następnie zapisują je na dysku. Możliwe jest odtworzenie nagrań oraz wykrycie zagrożeń. Zawansowane kamery z analityką potrafią wykryć również pożar a następnie przesłać sygnał o zagrożeniu do odpowiednich służb.

Dodatkowe funkcje Systemu Sygnalizacji Pożaru

Systemy SSP poza funkcją wykrycia pożaru mogą również sterować klapami dymowymi oraz wykonywać inne sterowania zapewniające bezpieczeństwo ludzi przebywających w budynku. Warto pamiętać o przeglądach, które są niezwykle ważne i powinny być wykonywane cyklicznie nie rzadziej niż raz w roku i tylko przez odpowiednie firmy wraz z certyfikatami i odpowiednimi kompetencjami.

Podsumowując na budynkach biurowych instalowanych jest wiele systemu dbających o bezpieczeństwo. Każdy z nich pełni inną funkcję, możliwa jest również integracja systemów razem w celu większej skuteczności oraz prostoty obsługi.

Systemy bezpieczeństwa w budynku biurowym. Czym się charakteryzują?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przewiń do góry