Czujka dymu jest to urządzenie, które zdecydowanie zwiększa nasze bezpieczeństwo. Dzięki niej jesteśmy w stanie zostać poinformowaniu o wystąpieniu pożaru zaraz po jego wybuchu. Na rynku dostępnych jest wiele czujek dymu. W artykule postaramy opisać się jak czujkę dymu dobrać do domu oraz na co zwrócić uwagę przy doborze centrali pożarowej.
Czujka dymu do domu
W domu istnieje ryzyko wystąpienia pożaru poprzez zaprószenia ognia z pieca węglowego lub gazowego, kominka czy też kuchenki gazowej lub płyty indukcyjnej. Jak widać urządzeń, które stanowią zagrożenie jest sporo. Z nowymi standardami bezpieczeństwa zaleca się by przynajmniej jedna czujka dymu znajdowała się na każdym piętrze domu. Oczywiście w pomieszczeniach wyższego ryzyka takich jak kotłownia czy kuchnia czujnik dymu powinien znajdować się możliwie jak najbliżej potencjalnego źródła ognia.
Warto również wspomnieć pożarach wywołanych przez zwarcia w instalacji elektrycznej. Jeśli nasz instalacja elektryczna ma swoje lat lub jest nieoprawnie wykona, nie działają w niej zabezpieczenia przeciwprzepięciowe powinniśmy również rozmieścić czujki dymu w domu by uchronić się przed stratą mienia lub zminimalizować ryzyko rozprzestrzenienia się pożaru.
Jaka centrala pożarowa do domu?
Do domu powinniśmy wybrać czujki dymu tylko sprawdzonych producentów, wraz z certyfikacją. Możemy zapatrzeć się w poste czujki dymu, z których każda to oddzielne urządzenie powiadamiające jedynie za pomocą dźwięku o wystąpieniu dymu, lub w bardziej zawansowane urządzenia. Polecany jest system wykrywania dymu, który może powiadomić nas o wystąpieniu pożaru nawet podczas naszej nieobecności.
Tutaj do wyboru mamy dwa rozwiązania. Jedno z nich to podłączenie czajników dymu do systemu alarmowego. System alarmowy monitoruje 24 godziny na dobę stan wejścia alarmowego w momencie wystąpienia dymu powiadamia nas , dzięki czemu możemy w szybki sposób zareagować. Jest to również tanie rozwiązanie. Ponieważ jednostką nadzorczą jest centrala alarmowa, która służy nam również do innych celów.
Druga propozycja to instalacja domowej centrali alarmowej. Na rynku jest wiele takich central, m. in. Satel oferuje małe centrale pożarowe przeznczone do takich obiektów jak biura czy dom. Jednak warto zwrócić uwagę, że nie są to central certyfikowane i przebadane przez CNBOP, więc nie są kwalifikowane jako Systemy Sygnalizacji Pożaru. System SSP w domu w żadnym wypadku nie jest wymagany i jest zbędny. Wybierając system przeciwpożarowy zwróćmy uwagę na odpowiednią ilość wejść na czujniki dymu, gwarancje producenta oraz możliwość powiadamiania nas o zagrożeniu w sposób jaki nam odpowiada. Mogą to być SMS, sygnał telefoniczny czy sygnał dźwiękowy,
Czujki dymu a ich konserwacja w domu
Jeśli mamy już zainstalowany system pożarowy warto zadbać o jego sprawność podczas eksploatacji. Czujki dymu zarówno jonizacyjne izotopowe jak i na podczerwień ulegają zabrudzeniu wraz z czasem. Raz w roku warto sprawdzić ich działanie poprzez zadymienie ich specjalnym gazem np. Solo.
Dzięki temu będziemy mieli pewność, że czujki zadziałają w razie zagrożenia. Jeśli czujniki uległy zabrudzeniu jest możliwość wyczyszczenia ich zgodnie z zaleceniami które zawarte są w instrukcji użytkowania. Podczas serwisu systemu warto sprawdzić również skuteczność działania centrali pożarowej, Jeśli nie czujemy się na siłach a nasz system pożarowy jest spory możemy również wynająć firmę, która będzie odpowiedzialna za serwis naszego systemu ppoż.