Fałszywe alarmy jak się przed nimi ustrzec? – 8 wskazówek na temat – Co może włączyć systemy alarmowe w domu?

Włączona syrena sygnalizacyjna to ostatnia rzecz, jaką bez wątpienia chcemy usłyszeć. Teoretycznie, taki incydent powinien oznaczać, że monitoring włamaniowy zadziałał poprawnie i zwraca naszą uwagę na fakt, że intruz dostał się na teren domu. Jeśli jest to fałszywy alarm – naszą pierwszą reakcją będzie prawdopodobnie ulga. Jeżeli jednak alarm uruchamia się wielokrotnie – zaczynamy się irytować, bo przecież niepotrzebnie straciliśmy czas badając zakłócenie. 

Warto także pamiętać, że jeśli korzystamy z usług agencji ochrony i włączenie alarmu powoduje przyjazd patrolu interwencyjnego – to seria fałszywych alarmów może zmniejszyć szybkość reakcji ochroniarzy lub prowadzić w niektórych przypadkach, do zupełnego braku odpowiedzi z ich strony. Opłaca się zatem zastanowić – co może uruchomić alarm w domu, aby podjąć właściwe kroki.

System technicznej ochrony mienia stosowane w domach prywatnych

Systemy alarmowe to zespoły urządzeń służące najczęściej do zabezpieczenia budynków i terenów przed włamaniem i wejściem nieuprawnionych osób na teren nieruchomości (alarm włamaniowy) lub pożarem (alarm przeciwpożarowy). W domach prywatnych, systemy alarmowe mają najczęściej postać sygnalizatorów dźwiękowych, świetlnych i działają w oparciu o współpracę z systemem czujek.  Na rynku jest niewiele firm prawidłowo wykonujących instalacje alarmów jedną z nich jest AJG ochrona Włocławek.

Obecnie, systemy alarmowe mogą służyć  do wykrywania różnorakich zagrożeń i niebezpieczeństw. Gdy alarm jest uzbrojony – czujki wyrywając zagrożenie przesyłają sygnał do centrali alarmowej i uruchomią sygnał dźwiękowy i świetlny. System alarmowy w domu najczęściej włączany i wyłączany jest przez wpisanie na klawiaturze specjalnego kodu. Obecnie montowane w domach prywatnych układy alarmowe nie są skomplikowane w obsłudze, a bez wątpienia zwiększają bezpieczeństwo.

Co najczęściej powoduje fałszywe alarmy w domu?

W większości przypadków fałszywe alarmy występują z winy domowników. Jak temu zapobiec? Należy przeszkolić wszystkie osoby z rodziny zamieszkujące w domu – jak uzbrajać i rozbrajać system alarmowy. Zazwyczaj informowanie wszystkich domowników o metodach zabezpieczeń pomaga zapobiegać pojawianiu się fałszywych alarmów, ale niekiedy są też inne powody. 

Do tych najpopularniejszych należą pokrótce:

  • nie wprowadzenie kodu zabezpieczającego na czas,
  • błędny kod,
  • zwierzęta lub przedmioty uruchamiające czujniki ruchu,
  • niezabezpieczone drzwi i okna,
  • burze i inne zjawiska pogodowe,
  • zbyt wrażliwe czujniki ruchu,
  • rozładowana bateria (alarm bezprzewodowy),
  • awaria systemu alarmowego.

Podsumowanie:

Nawet jeśli nasza agencja ochrony nie pobiera opłat za reakcję na fałszywe alarmy (przyjazd grupy interwencyjnej), to bardzo istotną kwestią jest aby spróbować samodzielnie zmniejszyć liczbę fałszywych alarmów poprzez wyeliminowanie czynników, które mogą je powodować. Dodatkowo, w przypadku systemów technicznej ochrony mienia zamontowanego w domu, należy pamiętać o okresowym przeglądzie instalacji. 

Naprawę alarmu w domu warto powierzyć firmie, która świadczy profesjonalne usługi w zakresie projektowania, montażu, konserwowania oraz serwisowania systemów ochrony mienia. Warto pamiętać, że technologia w branży zabezpieczeń to coraz nowocześniejsze rozwiązania. Producenci systemów alarmowych starają się wprowadzać coraz to nowe ulepszenia i zaawansowane technologie, aby zminimalizować występowanie fałszywych alarmów. 

Fałszywe alarmy jak się przed nimi ustrzec? – 8 wskazówek na temat – Co może włączyć systemy alarmowe w domu?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przewiń do góry