WINDA TOWAROWA – WEWNĘTRZNA CZY ZEWNĘTRZNA?

DŹWIG TOWAROWY, WINDA TOWAROWA – ZDEFINIOWANIE, PODZIAŁ

Dźwig towarowy (winda towarowa) to urządzenie wykorzystywane do transportu ciężkich przedmiotów pomiędzy poziomami w budynkach wielokondygnacyjnych. Winda przesuwa się wzdłuż pionowych, sztywnych prowadnic, które mogą być nachylone do pionu pod niewielkim kątem. Dźwig towarowy jest to oddzielna konstrukcja samonośna, którą kieruje się z zewnątrz, za pomocą panelu sterującego. W kabinie dźwigu towarowego mogą być przewożone wyłącznie przedmioty. Wejście ludzi do kabiny windy jest możliwe jedynie na przystankach, podczas załadunku transportowanego towaru. W windach towarowych nie są instalowane czujki dymu, natomiast najczęściej w szybach windowych instaluje się systemy zasysania dymu, które sygnalizują niebezpieczeństwo w razie pożaru.

Ze względu na przeznaczenie windy towarowe możemy podzielić na:

 • dźwigi towarowe bez prawa wstępu osób do kabiny (o dużych udźwigach), które są skoordynowane z transportem towarów przy pomocy elektrycznych wózków magazynowych: paletowych i widłowych,
 • małe windy towarowe (tzw. potrawówki), w tym przypadku konstrukcja windy jest symboliczna, a udźwig niewielki.

Na krajowym rynku, dostępne są urządzenia z pełną kabiną (dźwig osobowo-towarowy), które oferują możliwość równoczesnego poruszania się w pionie ludzi oraz towarów. 

Podstawowe parametry dźwigu towarowego to:

 • udźwig, 
 • wysokość podnoszenia,
 • prędkość jazdy.

DŹWIGI TOWAROWE – ZALETY I ZASTOSOWANIE

Dźwigi towarowe znajdą wykorzystanie wszędzie tam, gdzie występuje potrzeba pionowego transportu ciężkich ładunków. Urządzenia zdecydowanie ułatwiają tą czynność. Mimo braku czujek dymu w windach pamiętajmy by w nich nie palić.

Winda magazynowa z dużą ładownością i udźwigiem użytkowana jest :

 • w halach magazynowych, 
 • w pomieszczeniach produkcyjnych,
 • na placach budowy. 

Małe dźwigi towarowe to najczęściej winda gastronomiczna, ale ten sprzęt sprawdzi się również w:

 • domach mieszkalnych,
 • sklepach,
 • bankach,
 • szkołach.

Dźwigi towarowe to wytrzymała, porządna instalacja usprawniająca transport pionowy w piętrowych pomieszczeniach.To urządzenie dźwigowe może poruszać się wewnątrz budynku – winda wewnętrzna. Gdy w lokalu nie ma miejsca na szyb dźwigu, wówczas samonośna konstrukcja montowana jest na zewnątrz – winda towarowa zewnętrzna. 

Dźwigi towarowe zewnętrzne, w trosce o bezpieczeństwo obsługujących je osób, nie powinny być eksploatowane w złych warunkach pogodowych np. przy silnym wietrze czy intensywnych opadach śniegu.

WINDY TOWAROWE MAŁE – WYMIARY, CENA

Małe windy towarowe to przydatne i wydajne urządzenia dźwigowe. Ten sprzęt ma niewielki udźwig, ale bez problemu unosi przedmioty ważące ponad 200 kg. Wymiary kabiny można dostosować do indywidualnych oczekiwań, oczywiście przy uwzględnieniu konstrukcji budynku. Cena niewielkiego dźwigu towarowego jest uwarunkowana parametrami wybranego urządzenia

Windy towarowe małe i dźwigi towarowe bez prawa wstępu osób do kabiny podlegają dozorowi Urzędu Technicznego.

WINDA TOWAROWA – WEWNĘTRZNA CZY ZEWNĘTRZNA?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przewiń do góry