Recykling oraz utylizacja materiałów z wyburzonego budynku – czy jest możliwa?

recykling i utylizacja podczas wyburzeń

Każdego roku na świecie powstaje dziesiątki tysięcy nowych budynków oraz fabryk. By zbudować budynek trzeba zarówno włożyć w niego ogrom pracy jak i materiałów. Natomiast co dzieje się po wyburzeniu budynku. Czy jest możliwy recykling oraz utylizacja materiałów z których został wybudowany budynek? Jakie oszczędności mogą nam dać takie działania?

Wyburzenie budynku od czego zacząć?

W pierwszej kolejności powinniśmy uzyskać zgodę na wyburzenie budynku. Gdy będziemy mieli już zgodę będziemy mogli przejść do opróżnienia budynku z wartościowych dla nas rzeczy a następnie do wyboru firmy, która zajmie się  wyburzeniem.

Wybierając firmę rozbiórkową sprawdźmy jej dokumentacje, czy posiada odpowiednie ważne uprawnienia do prowadzenia tego typu prac. W umowie zawarta powinna być data wykonania prac oraz suma ubezpieczenia na, którą będzie ubezpieczona nasza rozbiórka w razie niepowodzenia lub komplikacji.

Ważnym punktem jest negocjacja ceny. Tutaj drogi są dwie albo zlecamy firmie wyburzeniowej cały zakres prac wraz z recyklingiem, czy utylizacją materiałów, przetworzeniem powtórnym materiałów, albo zlecamy tylko zrównanie budynku z ziemią a następnie pozostałości sprzedajemy na własną rękę,

Recykling oraz przetwarzanie odpadów

Rozbierając stary budynek będziemy mogli natrafić na materiały takie jak beton, asfalt. Po ich skruszeniu uzyskujemy sypkie kruszywo, które może być powtórnie wykorzystane do budowy. Ponadto możemy poddać również recyklingowi zbrojenia wykonane z żelaza. Ich oddzielanie od betonu nie należy do najprostszych prac jednak jest jak najbardziej możliwe. Dach wykonany z blachy czy poręcze z aluminium również poddajemy procesowi recyklingu. Dzięki temu możemy odzyskać część kosztów rozbiórki budynku.

Innym materiałem podlegającym recyklingowi jest miedź. Występuje ona w przewodach elektrycznych oraz urządzeniach elektrycznych. Jeśli naszym obiektem do rozbiórki jest fabryka z pewnością uda nam się pozyskać wiele kilogramów tego surowca. Najwięcej miedzi występuje w przewodach doprowadzających prąd do naszego budynku, ponieważ przekrój takich przewodów jest największy.

Co utylizujemy w starym budynku do rozbiórki

Pierwszą ważną informacją jest typ budynku oraz co w nim się znajduje. Jeśli było to tradycyjne biuro prawdopodobnie utylizacji będą wymagały butle gazowe oraz butle wypełnione gazem systemu SUG. Jest to system służący gaszenia serwerowni w bardzo szybkim czasie bez zniszczenia nośników danych czy urządzeń.

Innymi urządzeniami wymagającymi utylizacji są czujki izotopowe oraz czujki jonizacyjne. Są to stare czujniki dymu, których obecnie się nie używa. W czujka izotopowych znajdują się pierwiastki ciężki, które są szkodliwe dla środowiska dlatego wymagana jest ich utylizacja.

Utylizacji mogą również wymagać stare świetlówki, które były bardzo powszechnie stosowane szczególnie w fabrykach. Jeśli nasz obiekt to hala produkcyjna, możliwe, że utylizować będziemy musieli również substancje chemiczne służące jako komponenty do produkcji danych produktów.

Zarówno recykling jak i utylizacja jest ważna, ponieważ pomaga nam dbać o środowisko naturalne.

Recykling oraz utylizacja materiałów z wyburzonego budynku – czy jest możliwa?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przewiń do góry